Programme
Article title
PSB Symposium |
|||
Macromolecules in action |
|||
4-5 July, 2019, EPN campus, France |
|||
DAY 1 - Thursday 4th July 2019 |
|||
9.15-10.15 |
Registration |
||
10:00-12:00 |
Tours of PSB facilities (1h-1h30) - Optional |
||
11.30-14.00 |
Registration |
||
11.30-13:30 |
Lunch in the canteen |
||
13.30-14:00 |
Conference introduction |
||
14:00-15:00 |
Opening keynote lecture (1h) |
|
|
|
Judy Hirst (MRC-MBU) |
Title to be confirmed |
|
|
|
||
15:00-16:25 |
Session 1: Molecular machines (35 min talks + 15 min if selected abstract) |
||
15:00 |
Frank Gabel IBS/ILL (FR) |
SANS as a unique tool for structural biology of biomacromolecular assemblies |
|
|
|||
15:35 |
Sigrid Milles IBS (FR) |
Studying intrinsically disordered proteins by integrated NMR and fluorescence spectroscopies |
|
|
|||
16:10 |
Selected talk (10+5) |
|
|
16:25-16:55 |
Coffee break (30 min) |
||
16:55-19:10 |
Session 2: Machines on genes (35 min talks + 15 min if selected abstract) |
||
16:55 |
Xiaodong Zhang Imperial College London (UK) |
Title to be confirmed |
|
|
|||
17:30 |
Andrea Musacchio Max Planck Institute Dortmund (DE) |
Kinetochore: the ultimate divisive machine |
|
|
|
||
18:05 |
Wei Yang National Institutes of Health (US) |
Structure, assembly and reaction chemistry of the DNA replisome |
|
|
|||
18:40 |
Selected talk (10+5) |
|
|
18:55 |
Selected talk (10+5) |
|
|
19:10-21:30 |
Cocktail reception Buffet dinner + poster session |
||
DAY 2 - Friday 5th July 2019 |
|||
9:00-11:55 |
Session 3: Machines on RNA (35 min talks + 15 min if selected abstract) |
||
09:00 |
Michael Sattler Technical University of Munich (DE) |
NMR and integrative structural biology to study dynamics in regulatory biomolecular interactions |
|
|
|||
09:35 |
Kathleen Collins University of California, Berkeley, (US) |
Title to be confirmed |
|
10:10 |
Group photo + Coffee break (40 minutes) |
||
10:50 |
Martin Jinek Zurich University (CH) |
Title to be confirmed |
|
|
|||
11:25 |
PSB award talk (10+5) + prize awarding + poster awards (all together 30 min) |
||
11:55-13:00 |
Lunch in the canteen |
||
13:00-15:00 |
Session 4: Cross membrane talk (35 min talks + 15 min if selected abstract) |
||
13:00 |
Henning Tidow Hamburg University (DE) |
Hybrid approaches for structural studies of integral membrane proteins |
|
|
|||
13:35 |
Elena Seiredake University of Oxford (UK) |
A combinatorial code in brain development: how do cell surface receptors guide neurons by forming different structures? |
|
|
|||
|
|
||
14:10 |
Poul Nissen Aarhus University (DK) |
Structure and regulation of P4-ATPase lipid flippases |
|
|
|||
14:45 |
Selected talk (10+5) |
|
|
15:00-15:30 |
Coffee break (30 min) |
||
15:30-17:45 |
Session 5: Technology advancements (35 min talks + 15 min if selected abstract) |
||
15:30 |
Julia Mahamid European Molecular Biology Laboratory Heidelberg (DE) |
Molecular Views into Cellular Function by in-cell Cryo-Electron Tomography |
|
|
|||
|
|||
16:05 |
Petra Fromme Arizona State University (US) |
Title to be confirmed |
|
|
|||
16:40 |
Gaël McGill Harvard Medical School (US) |
Visualizing Molecular Choreography: Tools, Techniques and Design |
|
|
|||
17:15 |
Selected talk (10+5) |
|
|
17:30-17:45 |
break (15 minutes) |
||
17:45-18:45 |
Closing keynote lecture (1h) |
|
|
|
James Naismith University of Oxford (UK) |
Title to be confirmed |
|
|
|||
20:00:00 |
Conference dinner |